logo

T.C. Kimlik No DoğrulamaT.C. Kimlik Numarası Doğrulama Algoritması Nasıl Çalışır?

TC Kimlik Numarası, Türk Vatandaşlarına verilen ve kişiye özgü olan 11 haneli bir numaradır. Her ne kadar bu konu üzerine resmi bir açıklama göremesem de bu numara sıradan veya rastgele değil, belirli bir kurala göre verilmektedir. Numaranın matematiksel bir algoritmayla oluşturulmasının yanında, sadece çift sayılar olması ve diğer aile bireylerine verilen kimlik numaralarının da belirli bir sistematiği bulunması gibi ilginç bir kaç durumuda bulunmaktadır. Kısaca Tc Kimlik Numarasının oluşturulması algoritmasını açıklayıp, bir kaç kod parçası ile örneklendirelim.

Tc Kimlik Numarası aslında 9 haneden oluşmaktadır, son 2 hanesi de kontrol/doğrulama amaçlı eklenmiştir. Kimlik numarası 0 ile başlayamaz. İlk 9 rakam kullanılarak 10. hane, ilk 10 rakam kullanılarak da 11. hane elde edilmektedir.

1., 3., 5., 7. ve 9. hanelerdeki rakamlar toplanır, 7 ile çarpılır ve 2., 4., 6. ve 8. hanelerdeki rakamların toplamı çıkarılır. Elde edilen sonucun birler basamağı (mod 10) kimlik numarasının 10. hanesini vermektedir.

Kimlik numarasının ilk 9 hanesi ile yukarıdaki yöntemle elde ettiğimiz 10. haneyi topladığımızda birler basamağı (mod 10) 11. haneyi vermektedir.

Bu sayfa sadece bilgilendirme, eğitim ve test amacı ile kurulmuş olup başka herhangi bir amaç taşımamaktadır. Sayfalardaki bilgileri kullanarak yapılacak her işlem sadece kullanan kişinin sorumluluğundadır. Doğrulama için girilen hiçbir T.C. kimlik numarası kayıt altına alınmamaktadır.